Mesalazyna w leczeniu starszych pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita

Skuteczność mesalazyny nie zależy od wieku pacjenta – wyniki badań

Analiza największego badania klinicznego mesalazyny wykazała, że lek jest równie skuteczny u starszych pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, co u młodszych. Wiek nie wpływa na efektywność terapii, jednak przyjmowanie wielu leków jednocześnie może zmniejszać szanse na osiągnięcie remisji endoskopowej. Mesalazyna pozostaje bezpieczną opcją pierwszego wyboru.

Skuteczność mesalazyny w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego u pacjentów w różnym wieku

Czy mesalazyna sprawdza się u starszych pacjentów?

Mesalazyna wykazuje podobną skuteczność u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (UC) niezależnie od wieku – wskazuje analiza post hoc największego badania klinicznego dotyczącego tego leku. Wobec starzenia się globalnej populacji oraz wzrostu zachorowalności na UC wśród osób starszych, kwestia efektywności leczenia w tej grupie wiekowej nabiera szczególnego znaczenia. Badania duńskie wykazały, że częstość występowania UC na 100 000 osobolat wzrosła z 235 (95% przedział ufności [CI], 224-246) w 1995 roku do 832 (95% CI, 815-850) w 2016 roku wśród osób ≥65 lat, przy czym największy wzrost zaobserwowano u osób powyżej 40. roku życia.

Osoby starsze (>60 lat) z chorobami zapalnymi jelit (IBD) są często wykluczane z badań klinicznych, co skutkuje brakiem specyficznych algorytmów leczenia dla tej grupy wiekowej w Europie. W związku z tym europejskie wytyczne leczenia obecnie nie rozróżniają między dorosłymi a starszymi dorosłymi w swoich zaleceniach. Dostępne dane dotyczące skuteczności leków, w tym kortykosteroidów, tiopuryn, leków anty-TNF i wedolizumabu, generalnie nie wskazują na różnice między populacją dorosłych i starszych dorosłych. Istnieją jednak sprzeczne doniesienia – niektóre badania wskazują na wyższy wskaźnik niepowodzeń leczenia anty-TNF oraz niższą skuteczność wedolizumabu u starszych pacjentów. De Jong i wsp. analizując dane z wieloośrodkowego prospektywnego rejestru IBD stwierdzili, że wskaźnik niepowodzenia leczenia anty-TNF, przerwania leczenia anty-TNF z powodu zdarzeń niepożądanych i braku skuteczności anty-TNF były wyższe u pacjentów ≥60 lat niż u młodszych pacjentów. Dotychczas brakowało badań oceniających różnice w skuteczności mesalazyny między dorosłymi a starszymi pacjentami.

Jak zaprojektowano badanie kliniczne?

Aby zbadać tę kwestię, przeprowadzono analizę post hoc wieloośrodkowego, randomizowanego badania klinicznego mesalazyny (NCT01903252) u pacjentów z łagodnym i umiarkowanym UC (wynik w skali Mayo ≥5). Porównano wskaźniki odpowiedzi klinicznej i endoskopowej oraz remisji u dorosłych (≤60 lat) i starszych dorosłych (>60 lat) pacjentów z UC. Oceniono również, czy obecność chorób współistniejących i przyjmowanie innych leków wpływa na remisję endoskopową.

W badaniu analizowano dane 817 dorosłych pacjentów z łagodnym i umiarkowanym UC, którzy zostali losowo przydzieleni do otrzymywania dobowej dawki 3,2 g doustnej mesalazyny, podawanej jako dwie tabletki po 1600 mg lub osiem tabletek po 400 mg przez 8 tygodni. Pierwszorzędowym punktem końcowym była remisja kliniczna i endoskopowa w 8. tygodniu. Pacjenci mogli kontynuować leczenie w fazie otwartej tabletkami mesalazyny 1600 mg przez kolejne 38 tygodni, z różnymi dawkami w zależności od odpowiedzi na leczenie indukcyjne (zmniejszenie do 1,6 g/dobę u pacjentów w remisji, kontynuacja 3,2 g/dobę u pacjentów z odpowiedzią i zwiększenie dawki do 4,8 g/dobę u pacjentów bez odpowiedzi).

Remisję kliniczną i endoskopową zdefiniowano jako wynik w skali Mayo ≤2 punkty bez pojedynczego wyniku cząstkowego >1 punkt. Remisję kliniczną określono jako 0 punktów zarówno dla częstości wypróżnień, jak i krwawienia z odbytnicy w częściowej skali Mayo. Odpowiedź kliniczną i endoskopową zdefiniowano jako zmniejszenie wyniku w skali Mayo o ≥3 punkty i >30% wartości wyjściowej, z towarzyszącym zmniejszeniem podskali krwawienia z odbytnicy o ≥1 punkt lub bezwzględnym wynikiem podskali krwawienia z odbytnicy 0 lub 1. Odpowiedź kliniczną zdefiniowano jako zmniejszenie częściowego wyniku Mayo o ≥2 punkty i ≥30% od wartości wyjściowej, ze zmniejszeniem podskali krwawienia z odbytnicy o ≥1 punkt lub bezwzględnym wynikiem podskali 1 lub 0.

Czy wiek wpływa na wyniki leczenia UC?

Spośród 817 uczestników badania 128 osób (49 kobiet) stanowili starsi dorośli (>60 lat), a 689 (300 kobiet) było w wieku ≤60 lat. Starsi pacjenci charakteryzowali się dłuższym czasem trwania choroby, wyższym wskaźnikiem masy ciała oraz większą liczbą chorób współistniejących zarejestrowanych przed badaniem w porównaniu z młodszymi uczestnikami. Mieli również wyższy wyjściowy średni wynik w endoskopowej skali Mayo (2,38 ± 0,486 u starszych dorosłych vs 2,26 ± 0,439 u dorosłych ≤60 lat; P = 0,008). Ponadto, starsi pacjenci częściej cierpieli na nadciśnienie tętnicze i związane z tym stosowanie leków przeciwnadciśnieniowych. Nie zaobserwowano innych różnic w odniesieniu do charakterystyki wyjściowej.

Kluczowym wynikiem analizy było stwierdzenie braku różnic w odsetkach łącznej remisji klinicznej i endoskopowej, remisji i odpowiedzi klinicznej oraz remisji i odpowiedzi endoskopowej w 8. i 38. tygodniu po leczeniu mesalazyną między grupami wiekowymi. Choć liczba zdarzeń niepożądanych była znacząco wyższa u starszych pacjentów zarówno w 8., jak i 38. tygodniu, nie zaobserwowano istotnych różnic w występowaniu ciężkich lub poważnych zdarzeń niepożądanych między obiema grupami, ani w czasie ich wystąpienia.

Analizując dane 774 pacjentów po 8 tygodniach leczenia indukcyjnego metodą podwójnie ślepej próby oraz 679 pacjentów, którzy przeszli kolonoskopię/sigmoidoskopię w 38. tygodniu fazy podtrzymującej leczenie metodą otwartej próby, zbadano korelację między stosowaniem leków towarzyszących a chorobami współistniejącymi. Wśród osób stosujących 3 lub więcej leków jednocześnie najczęściej stosowano leki przeciwnadciśnieniowe, leki przeciwzakrzepowe, leki modyfikujące lipidy oraz leki stosowane w chorobie wrzodowej i chorobie refluksowej przełyku.

W wieloczynnikowej analizie regresji logistycznej z remisją endoskopową jako wynikiem, pacjenci z wyjściowym wynikiem endoskopowym w skali Mayo równym 3 oraz ze zwiększonym stężeniem leukocytów na początku badania mieli mniejsze szanse na osiągnięcie remisji endoskopowej, niezależnie od definicji remisji endoskopowej i czasu po leczeniu. Co istotne, pacjenci przyjmujący ≥3 leki jednocześnie mieli mniejsze prawdopodobieństwo osiągnięcia pełnej remisji endoskopowej (wynik 0) w 8. i 38. tygodniu oraz remisji endoskopowej ≤1 w 38. tygodniu. Wiek >60 lat nie był istotnym predyktorem w żadnym z modeli. Inne predyktory, w tym zakres choroby, status palenia, wskaźnik masy ciała, choroby współistniejące i wcześniejsze stosowanie leków na UC, nie były związane z wynikiem.

Kluczowe wnioski z badania:

  • Mesalazyna wykazuje podobną skuteczność u pacjentów z UC niezależnie od wieku (≤60 vs >60 lat)
  • Nie zaobserwowano istotnych różnic w osiąganiu remisji klinicznej i endoskopowej między grupami wiekowymi
  • Profil bezpieczeństwa mesalazyny jest korzystny zarówno u młodszych, jak i starszych pacjentów
  • Lek pozostaje bezpieczną opcją pierwszego wyboru w terapii UC u osób starszych

Jakie wyzwania i korzyści wiążą się z terapią mesalazyną?

Doustna mesalazyna jest leczeniem pierwszego rzutu zarówno w indukcji, jak i podtrzymaniu remisji u pacjentów z łagodnie i umiarkowanie aktywnym UC. Choć żadne badania dotyczące kwasu 5-aminosalicylowego nie raportowały analizy podgrup specyficznych dla wieku, mesalazyna, ze względu na korzystny profil bezpieczeństwa w porównaniu z innymi terapiami UC, jest szeroko stosowana u pacjentów z UC, w tym u osób starszych. W retrospektywnym badaniu obserwacyjnym w Stanach Zjednoczonych leki 5-aminosalicylowe były najczęściej przepisywaną terapią podtrzymującą w populacji osób starszych, z 44% starszych pacjentów z IBD leczonych tą terapią. Choć mesalazyna przyczynia się do obciążenia tabletkami w UC, liczba tabletek mesalazyny potrzebnych do przyjęcia dawki indukcyjnej lub podtrzymującej zmniejszyła się w ciągu ostatnich lat, przy czym 3-4 tabletki o wysokiej mocy dziennie zapewniają dawkę indukcyjną 4,8 g/dobę. To, wraz z dawkowaniem raz na dobę, upraszcza stosowanie tych terapii w codziennej praktyce klinicznej.

Przestrzeganie zaleceń terapeutycznych u starszych pacjentów jest powszechnym problemem, na który wpływa wiele czynników związanych z pacjentem i lekiem. Częstość nieprzestrzegania zaleceń u osób starszych przyjmujących wiele leków (polipragmazja) waha się od 6% do 55% u osób w wieku 65 lat lub starszych mieszkających w domu. Nieprzestrzeganie zaleceń wiąże się między innymi ze słabymi funkcjami poznawczymi i zwiększoną liczbą przyjmowanych leków. W przeglądzie Zelko i wsp. nieprzestrzeganie zaleceń było związane, między innymi, ze słabym poznaniem i zwiększoną liczbą leków. Gellad i wsp. przeprowadzili systematyczny przegląd badań analizujących bariery w przestrzeganiu zaleceń dotyczących leków dla osób starszych ≥65 lat w Stanach Zjednoczonych. Autorzy stwierdzili, że między innymi choroby współistniejące i liczba przyjmowanych leków miały głównie negatywny wpływ na przestrzeganie zaleceń. Wydaje się więc, że rosnąca liczba chorób współistniejących i leków jest negatywnie związana z przestrzeganiem zaleceń.

Nieprzestrzeganie zaleceń w badaniach rzeczywistych, polipragmazja i choroby współistniejące, a także inne czynniki związane ze starzeniem, takie jak kruchość, względny niedobór odporności w porównaniu z młodszymi pacjentami oraz zmieniony metabolizm leków, mogą wpływać na skuteczność leków, a nie sam wiek chronologiczny. W analizowanym badaniu zaobserwowano, że przyjmowanie 3 lub więcej leków jednocześnie było niezależnym predyktorem niepowodzenia w osiągnięciu MES≤1. Choć dane dotyczące UC są skąpe, w retrospektywnym badaniu obserwacyjnym dorosłych odwiedzających klinikę ambulatoryjną trzeciego stopnia, 29,8% i 40,9% badanej populacji przyjmowało odpowiednio ≥5 i 2-4 leków niezwiązanych z UC; znaczna polipragmazja (≥5 leków niezwiązanych z UC) była istotnie związana ze zwiększonym ryzykiem zaostrzenia UC (iloraz szans, 4,00; 95% CI, 1,66-9,62), ale nie z ryzykiem eskalacji terapii, hospitalizacji lub operacji. Wpływ przestrzegania zaleceń nie był oceniany w tym badaniu.

Czy czynniki kliniczne zmieniają skuteczność leczenia?

Mesalazyna jest uważana za lek o korzystnym profilu bezpieczeństwa, nawet gdy jest podawana w wysokich dawkach (>4 g/dobę) i przez długi czas. W przeprowadzonej analizie nie zaobserwowano różnicy w liczbie ciężkich i poważnych zdarzeń niepożądanych między populacją dorosłych i starszych dorosłych zarówno w 8., jak i 38. tygodniu. Dlatego obecne dane dotyczące starszych dorosłych pacjentów nie dostarczają sygnałów bezpieczeństwa, ale należy je interpretować z ostrożnością, biorąc pod uwagę charakter analizy post hoc. W porównaniu z innymi konwencjonalnymi terapiami, mesalazyna ma mniej interakcji. To sprawia, że ta klasa leków jest korzystna do stosowania u starszych osób, które częściej przyjmują wiele leków w porównaniu z młodszymi osobami.

W przeprowadzonym badaniu starsi dorośli mieli dłuższy czas trwania choroby w porównaniu z dorosłymi uczestnikami. Po skorygowaniu o czas trwania choroby w analizie regresji logistycznej, nie zaobserwowano związku między remisją endoskopową, zdefiniowaną jako MES≤1, a czasem trwania choroby. Jednak osoby z dłuższym czasem trwania choroby miały mniejsze prawdopodobieństwo osiągnięcia remisji endoskopowej, zdefiniowanej jako MES=0. W niedawno przeprowadzonym przeglądzie systematycznym Ben-Horin i wsp. nie zaobserwowali związku między czasem trwania choroby a wskaźnikami remisji klinicznej u pacjentów z UC rekrutowanych do badań zaawansowanych terapii. Autorzy nie badali związku między czasem trwania choroby a remisją endoskopową. Dlatego potrzebne są dalsze badania, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Wyniki analizy post hoc podkreślają skuteczność i bezpieczeństwo mesalazyny w populacji starszych pacjentów z UC. Biorąc pod uwagę istotne obciążenie jednoczesnym stosowaniem leków i chorobami współistniejącymi u starszych pacjentów, zbadano, czy czynniki te mogą być predyktorami związanymi z remisją endoskopową. Zaobserwowano, że pacjenci przyjmujący 3 lub więcej leków jednocześnie mieli mniejsze prawdopodobieństwo osiągnięcia pełnej remisji endoskopowej, co wskazuje, że istotne choroby współistniejące wymagające leczenia, a nie sam wiek, mogą wpływać na wskaźniki gojenia błony śluzowej.

Uwaga: Skuteczność leczenia mesalazyną może być obniżona nie ze względu na wiek pacjenta, ale z powodu:

  • Przyjmowania 3 lub więcej leków jednocześnie (polipragmazja)
  • Obecności chorób współistniejących wymagających dodatkowego leczenia
  • Potencjalnie gorszego przestrzegania zaleceń terapeutycznych przy większej liczbie przyjmowanych leków

Te czynniki należy szczególnie brać pod uwagę przy planowaniu terapii u starszych pacjentów.

Jak ocenić ograniczenia i moc analizy badania?

Wyniki badania należy interpretować z uwzględnieniem pewnych ograniczeń. Jest to analiza post hoc randomizowanego badania klinicznego, która może podlegać różnym rodzajom błędów. Dlatego wyniki tego badania należy interpretować z ostrożnością. Nie przeprowadzono obliczeń mocy, ponieważ nie wskazują one rzeczywistej mocy do wykrycia istotności statystycznej, ponieważ szacunki mocy post hoc są ogólnie zmienne w zakresie praktycznego zainteresowania i mogą znacznie różnić się od rzeczywistej mocy. Grupa starszych dorosłych może nie być w pełni reprezentatywna dla ogólnej populacji starszych pacjentów z UC, ponieważ musieli spełnić rygorystyczne kryteria włączenia do fazy 3 tego badania non-inferiority, w tym brak jakiejkolwiek poważnej choroby innej niż UC, która, w opinii badacza, mogła zakłócać zdolność uczestników do pełnego udziału w badaniu.

W badaniu użyto 60 lat jako punktu odcięcia uzgodnionego przez European Crohn’s and Colitis Organization w przeglądzie tematycznym z 2016 roku dotyczącym IBD u starszych dorosłych. Jednak przeglądy systematyczne Vieujean i wsp. oraz Kochar i wsp. stosowały punkt odcięcia >65 lat. Choć zaobserwowano umiarkowaną korelację między liczbą jednocześnie stosowanych leków a chorobami współistniejącymi, wydaje się, że choroby współistniejące wymagające leczenia są istotne, ponieważ tylko liczba jednocześnie stosowanych leków była związana ze zmniejszeniem wskaźników remisji endoskopowej w wieloczynnikowej analizie regresji. Związek między liczbą leków a chorobami współistniejącymi nie jest doskonały, biorąc pod uwagę, że niektóre choroby współistniejące wymagają wielu leków, podczas gdy inne liczne choroby współistniejące, jak choroby alergiczne, mogą być leczone 1 lekiem. Ponadto dane dotyczące związku między remisją endoskopową a jednoczesnym stosowaniem leków należy interpretować z ostrożnością, ponieważ prawdopodobnie obejmują one złożoną interakcję między powiązanymi koncepcjami, takimi jak kruchość, zwiększone jednoczesne stosowanie leków, zmniejszone przestrzeganie zaleceń lub zwiększone obciążenie tabletkami, które mogą wpływać na wskaźniki remisji endoskopowej u starszych pacjentów.

W badaniu nie zbierano danych dotyczących kruchości u pacjentów rekrutowanych do tego badania. Nie zaobserwowano związku między chorobami współistniejącymi związanymi z procesem starzenia się a wskaźnikami gojenia błony śluzowej; do zbadania tego związku potrzebne są większe badania. Choć było to największe badanie mesalazyny do tej pory, badanie było zbyt małe, aby można było przeprowadzić znaczące porównania między, między innymi, osobami z UC o późnym początku a osobami z UC o wczesnym początku, osobami powyżej 75 lat a osobami w wieku 60-75 lat, lub nowo zdiagnozowanymi pacjentami a osobami z długotrwałym UC. Nie było również możliwe ocenienie, czy przestrzeganie zaleceń dotyczących mesalazyny mogło być wpływane przez jednoczesne stosowanie leków i odwrotnie; do odpowiedzi na to pytanie potrzebne byłyby dowody z rzeczywistej praktyki.

Pomimo ograniczeń, badanie miało kilka mocnych stron, w szczególności jego wieloośrodkowy randomizowany kontrolowany charakter, 38-tygodniowy czas trwania, stosunkowo dużą wielkość próby, rygorystycznie zbierane dane dotyczące bezpieczeństwa, dokładną ocenę chorób współistniejących i jednoczesnego stosowania leków oraz wykorzystanie centralnego czytelnika w ocenie wyników endoskopowych.

Obserwacje te podkreślają znaczenie zdrowego starzenia się u pacjentów z UC. Niższe obciążenie tabletkami zapewniane przez mesalazynę 1600 mg może zwiększyć przestrzeganie zaleceń i poprawić odpowiedź na leczenie mesalazyną zarówno u dorosłych, jak i starszych pacjentów. Przyszłe badania powinny ocenić wpływ kruchości, jednoczesnego stosowania leków, chorób współistniejących i obciążenia tabletkami na skuteczność leków, a także na przestrzeganie zaleceń.

Podsumowanie

Przeprowadzona analiza post hoc największego badania klinicznego mesalazyny wykazała, że lek jest równie skuteczny w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego (UC) u pacjentów starszych (>60 lat) jak i młodszych. Badanie objęło 817 uczestników, w tym 128 osób powyżej 60 roku życia. Nie zaobserwowano istotnych różnic w osiąganiu remisji klinicznej i endoskopowej między grupami wiekowymi, zarówno po 8, jak i 38 tygodniach leczenia. Profil bezpieczeństwa mesalazyny był korzystny w obu grupach wiekowych. Istotnym odkryciem było to, że przyjmowanie trzech lub więcej leków jednocześnie zmniejszało prawdopodobieństwo osiągnięcia pełnej remisji endoskopowej, co sugeruje, że to nie wiek sam w sobie, ale choroby współistniejące i polipragmazja mogą wpływać na skuteczność leczenia. Mesalazyna pozostaje bezpieczną opcją pierwszego wyboru w terapii UC u pacjentów starszych, szczególnie ze względu na korzystny profil interakcji lekowych.

Bibliografia

Safroneeva Ekaterina, Thorne Helen, Gerstner Ortrud and Laoun Raphaël. Similar Efficacy of Mesalazine in Adult and Older Adult Ulcerative Colitis Patients: Post Hoc Analysis of a Randomized Noninferiority Trial of 1600 mg vs 400 mg Tablets. Inflammatory Bowel Diseases 2024, 31(4), 975-982. DOI: https://doi.org/10.1093/ibd/izae123.

Zobacz też:

Najnowsze poradniki: